Responzivní design

Co je responzivní design

Responzivní design přizpůsobí stránky velikosti monitoru či displeje tak, aby se uživatel nemusel posouvat vodorovně. Jednotlivé elementy stránek se řadí pod sebe a obsah zůstává zcela neměnný.

Vhodně optimalizované stránky by měly také počítat s tím, jak se dané zařízení používá – tedy zohlednit zážitek uživatele z prohlížení stránek. Nejčastěji to znamená velikost a úpravu textu tak, abyste jej mohli pohodlně číst i na malém displeji telefonu.

Krom tohoto modelu existuje ještě tzv. adaptivní design. V tomto případě se uživateli zobrazuje obsah podle detekovaného zařízení. Nedetekuje se jen velikost displeje, ale také vlastnosti a technologie. Podle informací pak server doručuje uživateli informace tak, aby byl web na daném zařízení funkční, použitelný a obsah dostatečně atraktivní. AitomCMS5 zvládne bez problémů design responzivní i adaptivní, tak se nás neváhejte zeptat.

Význam designu pro SEO

Největší světový vyhledávač Google uvedl v roce 2015 algoritmus, který zohledňuje to, zda je konkrétní web responzivní či nikoli. Responzivní weby zvýhodňuje a zobrazuje výš všem uživatelům. Velkou výhodou responzivního designu je také to, že se nijak nemění URL adresa, čili pokud již máte kvalitní obsah, nemůžete nic ztratit - jen získat další tolik potřebné plusové body.

Mějte ale na paměti, že neděláte designový web kvůli vyhledávačům, ale kvůli uživatelům. Pokud jim nabídnete komfortnější používání stránek, zůstanou u vás a budou se k vám vracet. V odborné terminologii mluvíme o UX (User Experience), tedy zážitku uživatele při prohlížení stránek.

Proč se váš web bez responzivního designu neobejde?

Responzivní design je především obrovská konkurenční výhoda. Google uvádí, že více než 28 % veškerého vyhledávání přichází z mobilního zařízení. Prodej smartphonů už v roce 2010 překonal prodej počítačů. A v roce 2014 bylo poprvé v historii připojeno k internetu více lidí přes telefon než přes stolní počítač.

Tento trend se ani v příštích letech měnit nebude. Kdo chce zůstat na internetu ve hře, ten se bez responzivního designu prostě neobejde.

 

Chci responzivní microsite

Je microsite i pro vás?

Microsite podpoří prodej každého produktu či služby. Zjistíme váš potenciál a na nezávazné schůzce vám poradíme, co mohou přinést microsite přímo vám.

Napište nám